Köztudott, hogy a macskák vakon születnek, mert nem nyílik ki a szemük. De az már nem, hogy az ember is majdnem...
Születéskor szemünk még nagyon fejletlen szerv. Az újszülött szeme kinyílik, de látása kb. 10 %-a a felnőttkorinak, azaz nagyon homályosan lát. A két szem nem működik együtt, a szemmozgások rendezetlenek, stb. Meglepő, de a teljes és kétszemes látás csak a kamaszkor elejére alakul ki (!!!)
Számos olyan szembetegség létezik, amely csak gyermekkorban fordul elő.
A gyermekszemész egy fejlődő szervet vizsgál és gyógyít. A gyermek szeme folyamatosan változik, a gyermekszemésznek a fejlődés fázisaira is tekintettel kell lennie. A gyermekszemészet ezért ma már önálló, komplex orvosi szakterület.
Újszülött- és csecsemőkorban a gyermekorvosok minden gyanús és veszélyeztetett helyzetben (pl. koraszülöttség, oxigénterápia, "kékfény-kezelés", genetikus veszélyeztetettség, nagyobb kancsalság, stb.) szemorvosi vizsgálatot javasolnak. Ezek a szemészeti vizsgálatok kiderítik a csecsemőkori szembetegségeket.
A gyermek veleszületett fénytörési hibái (távollátóság, kisfokú kancsalság) legtöbbször rejtettek. A gyermek jól lát, de az egyik szeme lassan-lassan romlani kezd. Ez a tompalátás, melyet később már nem lehet helyrehozni. Ilyen esetben egyik szemével egész életében rosszul fog látni.
A legtöbb szemhiba a hazánkban jelenleg szokásos védőnői, gyermekorvosi látásvizsgálattal nem vehető észre. Ezeket a szűréseket a legnagyobb jóakarattal végzik, de inkább károsak, mint hasznosak. A szülő megnyugszik, hogy a gyermek szeme rendben van, pedig sokszor korántsem. Mire a gyermek szemorvoshoz kerül, már késő: egyik szeme tompalátóvá vált. Végleg és visszavonhatatlanul, egész életre.
Hazánkban sajnos nem kötelező a gyermekkori szemészeti szűrővizsgálat.